Jag Minns En Sommar

Jag Minns En Sommar”(Le Skylab) är en fransk komedi, fylld med värme, skratt, tårar och en störtande satellit. Julie Delpy(Två dagar i Paris) har både skrivit manus o regisserar, samt att hon agerar själv. Jag minns en sommar är ett varmt och underhållande komiskt drama som är Julie Delpys femte film som regissör och här har hon hämtat inspiration från sin egen barndom.

”Sommaren 1979. Tre generationer samlas för att fira att släktens matriark fyller år. Det blir en återförening som väcker känslor och leder till en helg fylld av både skratt och tårar, uppgörelser och försoning och för 10-åriga Albertine – den första kärleken…”

Biopremiär. 10 augusti 2012.
Distributör: Tri Art Film.





Powered by Preview Networks

Det här inlägget postades i Drama, Fransk film, Komedier och har märkts med etiketterna . Bokmärk permalänken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>